Kolajen Nedir Kolajen Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudunda en çok bulunan proteinlerden kolajen, mucize faydaları ile bilinir. Bedenin tüm yapısal ve işlevsel fonksiyonlarını destekleyen bu proteinin görevi vücut parçalarını bir arada tutmaktır.

Yalnızca kozmetik ürünlerde değil, medikal cilt bakımı işlemlerinde de yer alan kolajen, özellikle ileri yaşlarda oldukça önem kazanır. Peki, collagen tam olarak nedir? Kolajen faydaları nelerdir?

Kolajen Ne İşe Yarar?

Sağlıklı bir bedende var olan yeterli sayıdaki kolajen, kişinin esnek, sağlam ve genç bir cilde sahip olmasını sağlar. Kolajen aynı zamanda bedenin fiziksel olarak aktif ve güçlü olabilmesi için de gereklidir. Kolajen faydaları saymakla bitmezken, insan vücudu 25 yaşın ardından kolajen üretimini %1 ila %2 oranında azaltır. Bu miktar yıllar içerisinde giderek artar ve bunun sonucunda ciltte kuruma, sarkma, kırışıklık, saç dökülmesi ve güçsüz tırnaklar gibi sorunlar ortaya çıkar. Sigara ve alkol tüketimi, aşırı kozmetik ürün kullanımı, yetersiz uyku, stres ve fazla şeker üretimi de kolajen üretimini azaltan sebepler arasındadır. Kolajen faydaları ise cildin sıkılaşması, saç dökülmesinin azalması, kasların ve kemiklerin güçlenmesi, vücut ağrılarının azalması, kilo kontrolünün sağlanması, kalp sağlığını koruması ve bağışıklık sistemini desteklemesi gibi birçok belirgin etki yaratır. Bu tedavinin bireyde yarattığı etkileri görebilmek için kolajenin kesintisiz şekilde en az üç ay kullanılması doğru olacaktır.

Kolajen Tipleri Nelerdir?

İnsan bedeninde günümüze kadar tespit edilmiş 16 kolajen çeşidi vardır. Ancak bunların yalnızca 3 tanesi diğerlerine kıyasla çok daha baskındır. Tip 1, Tip 2 ve Tip 3 olarak adlandırılan bu kolajenler, birbirinden farklı görevlere sahiptir. Örneğin; Tip 1 ve Tip 3 kolajenler çoğunlukla güçlü bir cilt, tırnak ve saç isteyenler için uygundur. Ancak kişi, eklem ve kemikleri için tedavi almak istiyorsa Tip 2 kolajen doğru bir seçim olacaktır. Birbirinden farklı kolajen faydaları arasından size uygun olanı belirlemek için bunlar hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız gerekir.

Tip 1 Kolajen: İnsan vücudunda en çok bulunan kolajen tipi olması ile bilinir. Diş, kıkırdak, kemik, deri ve tendon yapısında bulunan Tip 1 kolajen, sıkı ve iplikçi bir yapıya sahiptir.

Tip 2 Kolajen: Bu kolajen faydaları eklemlerde yer alan kıkırdaklarda etkilidir.

Tip 3 Kolajen: Damarlar, kaslar ve organlarda bulunan bu kolajen, cildin esnek ve sıkı bir görünüme sahip olması için gereklidir.